<< Arrangemang        
Hornsjön Runt  
Tillbaka till inbjudan Segerhistorik
 
 
 

Till segerhistorik för Lilla Hornsjön Runt >>

Hornsjön Runt 1978 - 1995 - 14 Km
         
År Klass Segrare Klubb Tid
1978 M Christer Hanell Enhörna IF 43.50
  K Siv Larsson IFK Umeå 55.03
  Jun Roy Liljelund Nyköping BIS 50.23
  M35 Kyösti Turtiainen IK Sisu 47.22
  M45 Ivar Moline Boo IF 49.23
  M55 Curt Thorell Linköpings GIF 53.46
  Lag Enhörna IF   2.14.05
  Korp Ölandsmejerier    
         
1979 M Christer Hanell Enhörna IF 43.17
  K Cathrine Johansson Flens IF 59.39
  Jun Kg Lindahl Boo IF 46.22
  M35 Kyösti Turtiainen IK Sisu 46.37
  M45 Ivar Moline Boo IF 48.44
  M55 Herbert Sörmander IK Sisu 52.59
  Lag IK Sisu   2.20.43
  Korp Ölandsmejerier    
         
1980 M Lars-Olof Svensson Växjö AIS 46.04
  K Katarina Tornegård Ölands Smedby AIK 56.20
  Jun Ola Torstensson Eksjö Södra IK 49.28
  M35 Lars Hansson IFK Tumba 47.30
  M45 J-O Schagerström KFUM Örebro 49.26
  M55 Peder Malm KFUM Örebro 51.21
  Lag Eksjö Södra IK   2.21.57
  Korp Ölandsmejerier    
         
1981 M Hans Nilsson Enhörna IF 44.35
  K Katarina Tornegård Ölands Smedby IK 57.06
  Jun Stefan Löfkvist Roma IF 46.32
  M35 Jan Johansson Oskarshamn SK 49.35
  M40 Lars Ydreborg IK Sisu 45.47
  M45 Ingvar Andersson Alvesta FI 50.58
  M50 Sture Svensson Villstads GIF 59.02
  M55 Gunnar Lotsberg Täby IS 50.31
  M60 Nils Roupè Wärnamo SK 57.42
  Lag Eksjö Södra   2.19.50
  Korp Ölandsmejerier    
         
1982 M Jan Rudolfsson Eksjö Södra IK 45.22
  K Anita Andersson IK Sisu 52.00
  Jun Ola Torstensson Eksjö Södra IK 46.33
  M35 Stig Johansson Brittatorps TK 47.09
  M40 Lars Ydreborg IK Sisu 46.08
  M45 J-O Schagerström KFUM Örebro 51.26
  M50 Ivar Moline Boo IF 53.39
  M55 Peder Malm KFUM Örebro 51.52
  M60 Alvar Asplund Rosersberg IK 60.45
  Lag Eksjö Södra IK   2.20.04
  Korp Ölandsmejerier    
         
1983 M Örjan Amnèr IFK Borgholm 46.05
  K Katarina Nilsson Högby IF 61.47
  Jun Ola Torstensson Eksjö Södra IK 45.49
  M35 Folke Lindqvist Eksjö Södra IK 48.06
  M40 Lars Ydreborg IK Sisu 45.58
  M45 Göte Ivarsson Tibro 55.43
  M50 J-O Schagerström KFUM Örebro 52.11
  M55 Peder Malm KFUM Örebro 54.14
  M60 Eskil Ljunggren Wärnamo SK 67.13
  Lag Eksjö Södra IK   2.23.09
  Korp Ölandsmejerier    
         
1984 M Carl-Gustaf Nilsson Högby IF 44.26
  K Katarina Nilsson Högby IF 56.50
  Jun Peter Stolt Södra Vi IF 50.59
  M35 Folke Lindkvist Eksjö Södra IK 46.16
  M40 Stig Johansson Kisa SK 48.10
  M45 Lennart Jönsson Oskarshamn SK 51.13
  M50 J-O Schagerström KFUM Örebro 49.39
  M55 Karl-Erik Svensson Nybro GK 56.25
  M60 Nils Roupè Wärnamo SK 58.15
  Lag Högby IF   2.23.41
  Korp Kalmar Läns Landsting    
         
1985 M Stefan Larsson Högby IF 47.21
  K Katarina Nilsson Högby IF 56.50
  Jun Mikael Persson Ölands Smedby IK 50.33
  M35 Lars-Åke Sjökvist Brittatorps TK 53.26
  M40 Kjell Lönngren Wärnamo SK 50.08
  M45 Tor Velvle Fri Bergen, Norge 48.04
  M50 J-O Schagerström KFUM Örebro 53.11
  M55 Erik Jerner Granbergsdals IF 59.00
  M60 Sven Gyberg IF Göta 59.50
  Lag Högby IF   2.29.07
  Korp Kalmar Käns Landsting    
         
1986 M John Fredlund Flemmingsbergs SK 44.18
  K Katarina Nilsson Högby IF 53.23
  Jun Per Stjernberg Högby IF 47.33
  M35 Thomas Johansson IFK Borgholm 47.15
  M40 Franz Pumhösl IK Sisu 47.13
  M45 Garry Johansson Ludvika FFi 50.52
  M50 Ingvar Andersson Alvesta FI 50.02
  M55 Erik Jerner Granbergsdals IF 56.55
  M60 C-G Oscarsson Wärnamo SK 1.04.12
  M65 Nils Roupè Wärnamo SK 56.13
  K35 Lillemor Cederlöv Gunnebo OK 1.01.14
  K45 Anna-Greta Karlsson Högby IF 1.06.23
  Lag Högby IF   2.19.24
  Korp Ölandsmejerier    
         
1987 M John Fredlund Flemmingsbergs SK 44.15
  K Eva Andersson Flemmingsbergs SK 55.56
  Jun Joakim Hennings Västerviks IF 48.03
  M35 Carl-Gustaf Nilsson Högby IF 45.59
  M40 Folke Lindkvist Eksjö Södra IK 47.35
  M45 Lars Hansson Högby IF 51.07
  M50 Lennart Jönsson Högby IF 53.13
  M55 Kjell Linder Väckelsångs IK 51.58
  M60 Peder Malm KFUM Örebro 53.53
  K35 Anna-Kajsa Nilsson Högby IF 1.02.38
  K40 Christina Kanlèn IK Westmania 1.00.37
  K50 Dagny Andersson Högby IF 1.10.17
  Lag Oskarshamns SK   2.25.25
  Korp Kalmar Läns Landsting    
         
1988 M John Fredlund Flemmingsbergs SK 45.38
  K Katarina Nilsson Högby IF 57.54
  Jun Mikael Larsson Högby IF 47.51
  M35 Carl-Gustaf Nilsson Högby IF 46.34
  M40 Thomas Jonsson IFK Borgholm 48.44
  M45 Franz Pumhösl IK Sisu 48.17
  M50 Alf Johansson Gunnebo OK 53.50
  M55 Ingvar Andersson Alvesta FI 52.05
  M60 Artur Axelsson SK Ringen 1.02.33
  K35 Barbro Stjernberg Högby IF 1.01.47
  K40 Lena Borg SRRC 1.07.07
  K45 Christina Karlèn IK Westmania 1.02.48
  K50 Dagny Andersson Högby IF 1.12.34
         
1989 M Stefan Larsson Högby IF 45.10
  K Katarina Nilsson Högby IF 53.22
  Jun Niklas Nilsson IFK Borgholm 49.50
  M35 Carl-Gutaf Nilsson Högby IF 45.45
  M40 Uno Lindström IK Sisu 45.37
  M45 Stih Jonsson Kisa SK 47.45
  M50 Lennart Jönsson Högby IF 51.50
  M55 Ingvar Andersson Alvesta FI 52.11
  M60 Karl Eriksson Oskarshamns SK 1.00.36
  M65 Gunnar Danelid Högby IF 1.04.47
  K40 Barbro Stjernberg Högby IF 59.08
  K45 Oddveig Dulbakken Elverum IL, Norge 58.48
  Lag Högby IF    
  Korp Kalmar Läns Landsting    
         
1990 M Tomas Kajander IFK Lidingö 45.53
  K Katarina Nilsson Högby IF 57.59
  Jun Niklas Johansson Västrviks OK 49.33
  M35 Carl-Gustaf Nilsson Högby IF 47.15
  M40 Bo Björkholm Volvo Kalmar 53.49
  M45 Stig Jonsson Kisa SK 50.39
  M50 Per-Arne Ohlsson KSK Åseda 1.06.37
  M55 Ivar Molins Boo IF 54.15
  M60 Karl Eriksson Oskarshamns SK 1.05.27
  M65 George Samuelsson SK Ringen 1.01.11
  M70 Alvar Asplund IFK Borgholm 1.22.15
  K35 Karin Lindqvist Brittatorps TK 1.11.11
  K40 Inez Svensson Högby IF 1.05.46
  K45 Siv Jonsson Falköpings CD 1.13.23
  K50 Anna-Greta Karlsson Högby IF 1.11.57
  Lag Högby IF    
  Korp Ölandsmejerier    
         
1991 M Tomas Kajander Spårvägen 46.22
  K Susanne Reimer Högby IF 58.04
  J M Richard Johansson Spårvägen 50.51
  J K Susanne Reiman Högby IF 58.04
  M35 Carl-Gustaf Nilsson Högby IF 48.20
  M40 Jan-Erik Eriksson Kisa SK 52.34
  M45 Kjell Lönngren Wärnamo SK 53.43
  M50 Sune Cederpil Lugi FI 58.07
  M50 Ivar Moline Boo IF 55.14
  M6o Eric Jerner Granbergdals IF 1.02.47
  M65 Geroge Samuelsson SK Ringen 1.01.16
  K35 Maria Apell Kalmar 1.06.53
  K40 Barbro Stjernberg Högby IF 1.02.51
  K45 Siv Jonsson Falköpings CK 1.10.47
  K50 Anna-Greta Karlsson Högby IF 1.13.55
  K55 Dagny Andersson Högby IF 1.15.07
  Lag Spårvägen    2.26.04
  Korp Ölandsmejerier    
         
1992 M Memet Abbeholm Spårvägen 46.02
  K Katarina Nilsson Högby IF 58.01
  J M Andreas Nilsson Målila Mörlunda SKI 51.14
  J K Anita Svensson Högby IF 1.06.30
  M35 Stefan Rohde Kalmar RC 51.51
  M40 Carl-Gustaf Nilsson Högby IF 49.13
  M45 Stig Jonssom Kisa SK 49.25
  M50 Jan Johansson Oskarshamns SK 54.54
  M55 Göran Persson Westmania IF 59.20
  M60 Ivar Moline Boo IF 54.48
  M65 Willie Andersson SK Ringen 1.10.50
  M70 George Samuelsson SK Ringen 1.01.20
  K35 Katarina Nilsson Högby IF 58.01
  K40 Yvonne Björkholm Högby IF 1.01.30
  K45 Hassie Lithander IFK Enskede 1.09.00
  K50 Anna-Greta Karlsson Högby IF 1.15.00
  K55 Dagny Andersson Högby IF 1.18.50
  Lag Högby IF   2.21.43
  Korp Arla Ost Öland    
         
1993 M Tomas Kajander Spårvägen 45.30
  K Marie Söderström IK Akele 55.06
  J M Niklas Nilsson IFK Borgholm 51.08
  J K Marie Söderström IK Akele 55.06
  M35 Kaupo Jalasto Estland 51.52
  M40 Bengt Axelsson Högby IF 49.41
  M45 Gunnar Andersson IK Hakarpspojkarna 52.39
  M50 Jan Johansson Oskarshamns SK 54.40
  M55 Bert Pettersson IF Verda 1.02.56
  M60 Olof Andersson Nybro OK 1.18.40
  M65 Karl-Erik Svensson Nybro SKI 1.05.16
  M70 George Samuelsson SK Ringen 1.09.13
  K35 Katarina Nilsson Högby IF 59.07
  K40 Yvonne Björkholm Högby IF 1.02.20
  K45 Gunilla Norlèn Högby IF 1.12.20
  K50 Anna-Greta Karlsson Högby IF 1.19.10
  Lag Högby IF   2.29.12
  Korp Arla Ost Öland    
         
1994 M Karl-Göran Karlsson Skillingaryds SK 46.46
  K Jutta Pedersen Enhörna IF 54.10
  J M Niklas Nilsson Högby IF 50.51
  J K Jutta Pedersen Enhörna IF 54.10
  M35 Nils-Allan Torstensson Storebro SK 51.58
  M40 Carl-Gustaf Nilsson Högby IF 49.18
  M45 Göran Lenström Hultsfreds LK 53.15
  M50 Hans Backlund Stockholm Road RC 52.45
  M55 Lennart Svensson Sommen Bygdens SK 55.35
  M60 Stig Ekström Växjö LK 1.06.45
  M65 Torsten Svensson Sommen Bygdens SK 1.06.07
  M70 Karl Eriksson Växjö LK 1.14.43
  K35 Pia Karlsson Markaryds FK 1.06.42
  K45 Anna-Kajsa Nilsson Högby IF 1.09.59
  K50 Kerstin Lindholm Värmdö IF 1.17.58
  K55 Dagny Andersson Högby IF 1.23.35
  Lag Högby IF   2.24.54
  Korp Kalmar Läns Landsting    
         
1995 M Imants Erkens Högby IF 51.28
  K Elisabet Tollmark Skogsluffarnas OK 1.02.45
  J M Mårten Jonsson S:t Sigfrid 52.03
  J K Elisabet Tollmark Skogsluffarnas OK 1.02.45
  M35 Leif Jarebring Östhammar FI 53.28
  M40 Carl-Gustaf Nilsson Högby IF 51.30
  M45 Gaston Apillaga VIK 56.32
  M50 Kauko Karhula Hallstahammars SK 55.54
  M55 Gösta Kullman FIK Färjestaden 1.07.03
  M60 Bertil Nilsson Målilla Mörlunda SKI 1.08.05
  M65 Karl-Erik Svensson Nybro SKI 1.09.47
  M70 George Samuelsson SK Ringen 1.09.13
  K35 Pia Karlsson Markaryds FK 1.08.45
  K40 Ingrid Ivarsson Öjkrokens Stugby 1.16.33
  K45 Anna-Kajsa Nilsson Högby IF 1.09.00
  K50 Kerstin Lindholm Värmdö IF 1.18.06
  K55 Anna-Greta Karlsson Högby IF 1.22.14
  Lag Högby IF   2.35.11
         
Hornsjön Runt 1996 - 2004 - 11,5 Km
         
1996 M Imants Erkens Högby IF 37.55
  K Jessica Eriksson Brittatorps TK 48.05
  J M Peter Olsson Brittatorps TK 40.19
  M35 Bengt Sävestrand Sävedalens AIK 42.26
  M40 Örjan Lundh IFK Tumba 42.23
  M45 Erling Thelander If Verda 45.56
  M50 Karl-Gunnar Nilsson Ålems OK 44.43
  M55 Gösta Kullman FIK Färjestaden 53.08
  M60 Sven Lundström Stranda LK 53.51
  M65 Eric Jerner Böda IK 1.00.50
  K35 Pia Karlsson Markaryds FK 53.39
  K40 Lena Idermark Atlas Copco IF 58.05
  K45 Lillian Brorsson Målilla Mörlunda Ski 53.54
  K50 Christina Karlèn IF Westmania 56.47
  K55 Kerstin Lindholm Värmdö IF 1.04.51
  K60 Dagny Andersson Högby IF 1.09.26
  Lag Högby IF   1.56.23
         
1997 M Johan Svärdh Mölndals AIK 37.57
  K Kristina Aneland OK Skogshjorten 48.46
  J M Fredrik Lundqvist IK Sisu 40.00
  M35 Roger Hellgren IFK Göteborg 42.29
  M40 Lars Lundqvist IK Sisu 41.22
  M45 Kent Granqvist Västerviks OK 46.43
  M50 Stig Jonsson Kisa SK 42.35
  M55 Jan Johansson Oskarshamns SK 49.41
  M60 Sven Lundström Stranda LK 54.02
  M65 Karl-Erik Svensson Nybro OK 58.45
  M70 Åke Hall Järla If OK 1.06.50
  K35 Pia Karlsson Markaryds FK 53.40
  K40 Irene Rhode Högby IF 57.35
  K45 Anna-Kajsa Nilsson Högby IF 57.09
  K50 Lillian Brorsson Målilla Mörlunda SKI 55.51
  K55 Anna-Greta Karlsson Högby IF 1.30.42
  Lag Högby IF   1.59.42
         
1998 M Imants Erkens Högby IF 39.10
  K Jessica Eriksson Brittatorps TK 49.06
  J M Fredrik Lundqvist IK Sisu 39.23
  M35 Tommy Holgersson Sommenbygdens SK 41.00
  M40 Lars Lundqvist IK Sisu 42.31
  M45 Bo Josefsson Markaryds FK 47.23
  M50 Karl-Gunnar Nilsson Ålems OK 46.20
  M55 Lennart Svensson Sommenbygdens SK 47.52
  M60 Gösta Kullman FIK Färjestaden 53.24
  M65 Eric Jerner Böda IK 1.04.41
  M70 Ingvar Lundberg Gnosjö FK 58.46
  K35 Lillemor Högerås Kvismaredalens IF 53.49
  K40 Ann-Katrin Lundqvist IK Sisu 54.34
  K45 Anna-Kajsa Nilsson Högby IF 59.10
  K55 Christina Karlèn IF Westmania 58.30
         
1999 M Martin Söderberg IK Hakarpspojkarna 37.48
  K Ida Nilsson Högby IF 45.28
         
2000 M Stefan Larsson Glasrikets RC 40.46
  K Ida Nilsson Högby IF 44.56
         
2001 M Ola Slättengren Glasrikets RC 42.41
  K Elisabet Tollemark Skogsluffarnas OK 51.23
         
2002 M Ola Slättengren Glasrikets Rc 41.23
  K Ida Nilsson Högby IF 43.12
         
2003 M Johan Wettergren IF Kville 41.00
  K Johanna Bjermqvist Huddinge AIS 48.55
         
2004 M David Nillson Högby IF 40.08
  K Ida Nilsson Högby IF 43.42
         
Hornsjön Runt 2005 - 2019: 10,8-11,0 Km
         
2005 M Johan Pettersson Wärnamo SK 41.28
  K Siv Persson Målilla Mörlunda SKI 47.56
         
2006 M Anders Dahlström Högby IF 38.10
  K Camilla Pettersson IFK Borgholm 49.10
         
2007 M David Nilsson Högby IF 37.49
  K Camilla Peterson Högby IF 47.09
         
2008 M Sonny Karlsson Högby IF 40.04
  K Ida Nilsson Högby IF 43.06
         
2009 M Johan Petersson Wärnamo SK 39.12
  K Siw Persson Målilla-Mörlunda SKI 47.34
         
2010 M Knut Nordviken Oslo 40.55
  K Jessica Gunnarsson SK Vidar 43.55
         
2011 M Hans Brolund
Enhörna 38.15
  K Frida Svensson Gränums IF 50.44
         
2012 M Jonatan Alvaeus Uppsala IF 37:47
  K Kristina Carstensen Stockholm 44:49
         
2013 M David Nilsson Högby IF 37:08
  K Sofia Byhlinder Runnersway - Falun 44:51
         
2014 M Anton Rehn Högby IF 37:37
  K Madeleine Larsson Hässelby SK 41:37
         
2015 M Gustav Milesson Högby IF 36:58
  K Ida Nilsson Högby IF 43:08
         
2016 M David Nilsson Högby IF 34:47
  K Lisa Hedbäck Högby IF 44:48
         
2017 M Emil Jansson FK Studenterna 39:16
  K Annika Löfström Hemlingby LK 43:17
         
2018 M Christofer Fogel Högby IF 40:06
  K Evelina Henriksson IFK Umeå 44:41
         
2019 M Andreas Davidsson Högby IF 38:06
  K Annika Löfström Hemlingby LK 43:45
         
2020 M Nils Hammaräng Grip Högby IF 38:58
  K Amanda Håkansson Högby IF 45:19
         
2021 M Andreas Davidsson Högby IF 36:47
  K Pernilla Elmgren Ärla IF 42:15