<< Arrangemang  
ATEA Kalmarmilen Tillbaka till inbjudan >>
   
 

 

10 km, 10-bästalista genom åren
                         
Män           Kvinnor        
1 Adhanom Abraha -77 Eskilstuna FI 29.14 2019 1:a   1 Yewbdar Gelan -89 Ullevi FK 33.19 2015 1:a
2 Ababa Lama -93 Hälle IF 29.21 2013 1:a   2 Jeri Emeru -89 Sundbybergs IK 33.24 2011 1:a
  Musael Temesghen -82 Hälle IF 29.21 2013 2:a   3 Biruktayt Eshetu Degefa -90 Etiopien 33.37 2013 1:a
  Olle Walleräng -85 Spårvägens FK 29.21 2019 2:a   4 Charlotta Fougberg -85 Ullevi FK 33.47 2021 1:a
5 Mustafa Mohamed -79 Hälle IF 29.22 2012 1:a   5 Cecilia Norrbom -88 Spårvägens FK 34.18 2019 1:a
6 Betesfa Ayele -95 Ullevi FK 29.26 2015 1:a   6 Frida Lundén -84 FK Studenterna 34.33 2013 2:a
7 Urige Buta -82 Haugesund IL 29.37 2013 3:a   7 Madeleine Larsson -81 Hässelby SK 34.36 2013 3:a
8 Ababa Lama -93 Hälle IF 29.40 2014 1:a   8 Hanna Lindholm -79 Huddinge AIS 34.36 2018 1:a
9 Mohammad Reza -89 Spårvägens FK 29.44 2019 3:a   8 Hanna Lindholm -79 Huddinge AIS 34.36 2019 2:a
10 Abraham Adhanom -77 Eskilstuna Friidrott 29.46 2015 2:a   10 Cecilia Kleist -82 IK Akele 34.50 2013 4:a
  Mustafa Mohamed -79 Hälle IF 29.46 2019 4:a              


Alla segrare genom åren
                 
År   Män 10.000m       Kvinnor 10.000m    
2011   Haben Idris -87 Hässelby SK 30.27   Jeri Emeru -89 Sundbybergs IK 33.24
2012   Mustafa Mohamed -79 Hälle IF 29.22   Cecilia Kleist -82 IK Akele 34.55
2013   Ababa Lama -93 Hälle IF 29.21   Biruktayt Eshetu Degefa -90 Etiopien 33.37
2014   Ababa Lama -93 Hälle IF 29.40   Therese Olin -82 Ullevi FK 35.57
2015   Betesfa Ayele -95 Ullevi FK 29.26   Yewbdar Gelan -89 Ullevi FK 33.19
2016   Mustafa Mohamed -79 Hälle IF 30.27   Anna Bjurman -88 IS Göta 37.50
2017   Mustafa Mohamed -79 Hälle IF 30.26   Anna Holm -87 Sparta 35.00
2018   Mustafa Mohamed -79 Hälle IF 30.20   Hanna Lindholm -79 Huddinge AIS 34.36
2019   Adhanom Abraha -77 Eskilstuna FI 29.14   Cecilia Norrbom -88 Spårvägens FK 34.18
2020   Anton Rehn -92 Högby IF 32.21   Jannike Ottosson -82 Team Blekinge LF 40.12
2021   Olle Kalered -90 IF Tjalve 30.01   Charlotta Fougberg -85 Ullevi FK 33.47
                 
                 
    P13 1200m       F13 1200m    
2012   Jonathan Ågehäll -99 Krokeks if 4.28   Linnea Johansson -00 Lindsdal 4.13
2013   Ludvig Bjurelid -00 Målilla-Mörlunda SKI 3.48   Linnéa Johansson -00 Kalmar 4.20
2014   Erik Hennings -01 Trångsvikens IF 3.56   Hilma Liebgott -02 Påskallavik 4.17
2015   Anton Hermansson -02 Högby IF 3.59   Ida Tabbert -02 Tri4Fun 4.09
2016   Erik Liljegren -03 Målilla-Mörlunda SKI 3.57   Lins Hennings -03 Trångsvikens IF 3.55
2017   Noah Petersson -05 Kalmar Sim&RC Triathlon 4.03   Alice Magnell-Millan -05 Tjalve IF Norrköping 3.54
2018   Olle Ackebjer -05 IFK Göteborg Friidrott 3.47   Nina Tahvanainen -05 Högby IF 4.17
2019   Isak Fredriksson -07 Högby IF 4.28   Olivia Stridh -06 Högby IF 4.22
2020   -       Isabell Hermansson -08 Färjestaden 4.43 (1000m)
                 
    P11 1200m       F11 1200m    
2012   William Knutsson Gustafsson -01 Kalmar 4.20   Saga Jontoft -01 Åhus IF 4.31
2013   Axel Evebring -03 Apladalens LK 4.07   Alma Dahlberg -02 HAIS 4.21
2014   Leo Nilsson -03 Högby IF 4.00   Lina Hennings 03 Trångsvikens IF 4.14
2015   Markus Brodin -04 Danderyd 4.03   Nina Tahvanainen -05 Tri4Fun 4.29
2016   Olle Ackebjer -05 IFK Göteborg Friidrott 3.59   Nina Tahvanainen -05 Högby IF 4.10
2017   Philip Rolke -06 IFK Lidingö Fotboll 4.07   Elin Rooth -06 Kalmar Sim&RC Triathlon 4.29
2018   Filip Ackebjer -07 IFK Göteborg Friidrott 3.55   Alice Dahlgren -07 Kalmar RC 5.05
2019   Hugo Runnqvist -08 Kalmar Södra IF 4.05   Saga Fredriksson -08 TNT Öland 4.33
                 
    P9 1200m       F9 1200m    
2012   Leo Nilsson -03 Högby IF 4.28   Hanna Lundberg -03 Kalmar 4.48
2013   William Arvidsson -04 Torsås 4.22   Wilma Nilsson -04 Persnäs AIF 4.53
2014   Noah Petersson -05 Tri4fun Kalmar 4.16   Nina Tahvanainen-05 Högby IF 4.33
2015   Philip Rolke -06 IFK Lidingö FK 4.26   Olivia Stridh -06 Högby IF 4.57
2016   Jonathan Lorentzon -07 Timmernabben 4.25   Tanja Tahvanainen -08 IFK Kalmar 4.55
2017   Anton Andersson -08 Trekantens IF 4.27   Alba Magnell-Millan -08 Tjalve IF Norrköping 4.44
2018   Noah Lundberg -09 Högby IF 4.28   Edith Sjöman -09 IFK Kalmar 4.49
2019   Matthew Macaulay -10 London 4.25   Clara Sigvardsson -10 FIK Färjestaden 5.05
                 
    P7 1200m       F7 1200m    
2014   Joel Eriksson -07 Kalmar 4.35   Fanny Elfving -07 Färjestaden 5.27
2015   Anton Forsberg -08 IFK Lidingö friidrott 4.58   Saga Fredriksson -08 Kalmar OK 5.02
2016   Noah Lundberg -09 Högby IF 4.58   Edith Sjöman -09 Sjömans RC 5.34
2017   William Appelkvist -10 Rockneby 4.58   Ida Nylander -10 IFK Kalmar 5.06
2018   Arvid Gullberg -11 Vickleby 5.16   Alva Ingholt -11 Nybro 5.37