<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  
Resultat Lag-UDM match 1 södra 2017
 
Datum: Söndag 21 maj
Plats: Fredriksskans IP, Kalmar
Arrangör: Högby IF, Kalmar SK med hjälp
Väder: Tunt molntäcke, 13°C, måttlig vind.
Tävlingsledare: Calle Nilsson
 
Resultatlistan är uppdaterad 2 juni med några rödmarkerade rättelser.
 
P13      
           
  Poäng Kval 2 tillkommer. Södra gruppen har TVÅ finalplatser.
1 Ljungby FIK 19p      
2 IFK Växjö, lag vit 15p      
3 IFK Växjö, lag blå 14p      
  Högby IF Ej start      
  Kalmar SK Ej start      
           
P13 60m Vind: -1,4 Resultat Poäng  
1 Isak Hughes-05 IFK Växjö, lag vit 8,53 3p  
2 Leon Eriksson-04 IFK Växjö, lag blå 9,01 2p  
3 Emil Sjödal-04 Ljungby FIK 9,22 1p  
           
P13 600m        
1 Arti Reci-05 IFK Växjö, lag vit 1,54,73 3p  
2 Fabian Rosdahl-05 Ljungby FIK 2,02,97 2p  
3 Sebastian Braunias-04 IFK Växjö, lag blå 2,20,55 1p  
       
P13 60m häck Vind: +2,9      
1 Johan Kenneryd-04 Ljungby FIK 10,98w 3p  
2 Isak Gylling-04 IFK Växjö, lag blå 11,42w 2p  
3 Erik Wåhlen-05 IFK Växjö, lag vit 12,11w 1p  
           
P13 Höjd        
1 Johan Kenneryd-04 Ljungby FIK 1,50 3p  
2 Hannes Hertzman-04 IFK Växjö, lag blå 1,37 2p  
3 Hjalmar Olsson-05 IFK Växjö, lag vit 1,22 1p  
           
P13 Tresteg        
1 Arti Reci-05 IFK Växjö, lag vit 9,86w 3p +2,3 | 9,76 +0,5
2 Hannes Hertzman-04 IFK Växjö, lag blå 9,66 2p 0,0
3 Linus Rosengren-04 Ljungby FIK 9,23 1p +1,8
           
P13 Diskus        
1 Fabian Rosdahl-05 Ljungby FIK 28,30 3p  
2 Einar Sörensen-04 IFK Växjö, lag blå 17,55 2p  
3 Melker Bernhardsson-05 IFK Växjö, lag vit 14,79 1p  
           
P13 Spjut        
1 Viggo Danielsson-04 Ljungby FIK 25,05 3p  
2 Ruben Larsson-05 IFK Växjö, lag vit 17,26 2p  
3 Sebastian Braunias-04 IFK Växjö, lag blå 16,39 1p  
           
P13 Stafett 5x60m        
1 Emil Sjödal-04 Ljungby FIK 42,83 3p  
  Viggo Danielsson-04        
  Fabian Rosdahl-05        
  Linus Rosengren-04        
  Johan Kenneryd-04        
           
2 Isak Gylling-04 IFK Växjö, lag blå 44,45 2p  
  Hannes Hertzman-04        
  Sebastian Braunias-04        
  Wilmer Afram-04        
  Leon Eriksson-04        
           
3 Isak Hughes-05 IFK Växjö, lag vit 44,83 1p  
  Erik Wåhlen-05        
  Ruben Larsson-05        
  Hjalmar Olsson-05        
  Melker Bernhardsson-05        
           
F13      
           
  Poäng Kval 2 tillkommer. Södra gruppen har TRE finalplatser.
1 IFK Växjö, lag blå 54p      
2 IFK Växjö, lag vit 42p      
3 IK Hinden 41p      
4 Ljungby FIK, lag 1 40,5p      
5 Högby IF 35,5p      
6 IFK Växjö, lag svart 27p      
7 Kalmar SK 24p      
8 Ljungby FIK, lag 2 22p      
  IFK Växjö, lag 4 Ej start      
           
F13 60m, heat 1 Vind: -1,0      
1 Stella Rönnmark-04 IFK Växjö, lag blå 8,70 8p  
2 Ronja Hallén-04 Kalmar SK 8,72 7p  
4 Ella Hübinette-04 IK Hinden 8,84 5p  
6 Amanda Lennartsson-05 IFK Växjö, lag svart 9,05 3p  
           
F13 60m, heat 2 Vind: -1,6      
3 Elisa Bergkvist-04 Ljungby FIK, lag 1 8,79 6p  
5 Aina Bordon-04 IFK Växjö, lag vit 8,96 4p  
7 Vilma Kullman Larsson-05 Högby IF 10,02 2p  
8 Frida Fornander-05 Ljungby FIK, lag 2 10,71 1p  
           
F13 600m        
1 Hanna Joabsson-04 IFK Växjö, lag vit 1,51,16 8p  
2 Nina Tahvanainen-05 Högby IF 1,51,37 7p  
3 Embla Nilsson-04 IFK Växjö, lag blå 1,55,44 6p  
4 Elenie Carlsson-05 IFK Växjö, lag svart 1,56,51 5p  
5 Meja Samuelsson-04 IK Hinden 1,57,43 4p  
6 Ella Blom-05 Ljungby FIK, lag 2 1,57,82 3p  
7 Sol Rydell-04 Kalmar SK 2,06,04 2p  
8 Elif Feyzola-04 Ljungby FIK, lag 1 2,08,64 1p  
       
F13 60m häck, heat 1 Vind: +2,7      
3 Alice Sundin-04 IK Hinden 11,21w 6p  
5 Elisa Bergkvist-04 Ljungby FIK, lag 1 11,43w 4p  
6 Tindra Andersson-05 IFK Växjö, lag svart 11,52w 3p  
7 Idde Skaret-04 Kalmar SK 11,75w 2p  
           
F13 60m häck, heat 2 Vind: -1,4      
1 Stella Rönnmark-04 IFK Växjö, lag blå 10,44 8p  
2 Hanna Joabsson-04 IFK Växjö, lag vit 10,87 7p  
4 Ellen Olsson-04 Högby IF 11,38 5p  
8 Agnes Bylander-05 Ljungby FIK, lag 2 11,83 1p  
           
F13 Höjd        
1= Ida Cedvik-04 Ljungby FIK, lag 1 1,52 7,5p  
1= Ellen Olsson-04 Högby IF 1,52 7,5p  
3 Jomna Dhifallaoui-04 Kalmar SK 1,47 6p  
4 Linnea Lind-04 IFK Växjö, lag blå 1,32 5p  
5 Elise Välitalo-04 IK Hinden 1,32 4p  
6 Maja Westhoff-04 IFK Växjö, lag vit 1,27 3p  
7 Amanda Cederlöf-05 IFK Växjö, lag svart 1,22 2p  
8 Siri Prytz-05 Ljungby FIK, lag 2 1,22 1p  
           
F13 Tresteg        
1 Elin Joabsson-04 IFK Växjö, lag blå 9,90 8p +1,3
2 Ida Cedvik-04 Ljungby FIK, lag 1 9,81 7p +1,7
3 Ella Hübinette-04 IK Hinden 9,67 6p +1,3
4 Alva Petersson-05 Högby IF 8,46 5p +0,6
5 Amanda Cederlöf-05 IFK Växjö, lag svart 8,19 4p +1,0
6 Vera Pernu-Andersson-05 Ljungby FIK, lag 2 8,07 3p 0,0
7 Smilla Bengtsson-04 IFK Växjö, lag vit 7,40 2p +1,6
8 Linn Nilsson-05 Kalmar SK 7,23 1p +1,6
           
F13 Diskus        
1 Linn Johansson-04 Ljungby FIK, lag 1 30,94 8p  
2 Vendela Mörstam-04 IFK Växjö, lag blå 26,41 7p  
3 Stella Gudmundsson-04 IFK Växjö, lag vit 21,33 6p  
4 Nina Tahvanainen-05 Högby IF 21,06 5p  
5 Nellie Nilsson-04 IK Hinden 20,75 4p  
6 Vera Pernu-Andersson-05 Ljungby FIK, lag 2 19,24 3p  
7 Thea Svejebäck-05 IFK Växjö, lag svart 17,16 2p  
  Jomna Dhifallaoui-04 Kalmar SK Ej res    
           
F13 Spjut        
1 Nora Larsson-05 Ljungby FIK, lag 2 20,03 8p  
2 Freja Winberg Johansson-05 Ljungby FIK, lag 1 19,80 7p  
3 Tyra Erlandsson-04 IFK Växjö, lag blå 18,20 6p  
4 Hanna Löfqvist-04 IFK Växjö, lag vit 17,64 5p  
5 Naemi Matocka-04 IK Hinden 9,86 4p  
6 Ronja Rickardsson-05 IFK Växjö, lag svart 9,15 3p  
7 Selma North-04 Kalmar SK 7,70 2p  
8 Vilma Kullman Larsson-05 Högby IF 7,18 1p  
           
F13 5x60m, heat 1        
4 Elenie Carlsson-05 IFK Växjö, lag svart 44,71 5p  
  Tindra Andersson-05        
  Amanda Cederlöf-05        
  Ronja Rickardsson-05        
  Amanda Lennartsson-05        
           
5 Linn Nilsson-05 Kalmar SK 44,99 4p  
  Sol Rydell-04        
  Ronya Haallen-04        
  Selma North-04        
  Idde Skaret-04        
           
6 Nina Tahvanainen-05 Högby IF 45,54 3p  
  Emilia Waldén-04        
  Alva Petersson-05        
  Vilma Kullman Larsson-05        
  Ellen Olsson-04        
           
7 Agnes Bylander-05 Ljungby FIK, lag 2 47,03 2p  
  Vera Pernu-Andersson-05        
  Nora Larsson-05        
  Frida Fornander-05        
  Siri Prytz-05        
           
F13 5x60m, heat 2        
1 Alice Sundin-04 IK Hinden 43,37 8p  
  Nellie Nilsson-04        
  Ella Hübinette-04        
  Elise Välitalo-04        
  Naemi Matocka-04        
           
2 Aina Bordon-04 IFK Växjö, lag vit 43,46 7p  
  Hanna Löfqvist-04        
  Stella Gudmundsson-04        
  Hanna Joabsson-04        
  Maja Westhoff-04        
           
3 Stella Rönnmark-04 IFK Växjö, lag blå 43,78 6p  
  Vendela Mörstam-04        
  Embla Nilsson-04        
  Linnea Lind-04        
  Elin Joabsson-04        
           
- Elisa Bergkvist-04 Ljungby FIK, lag 1 Diskad    
  Annie Rosén Andersson-04        
  Freja Winberg Johansson-05        
  Ida Cedvik-04        
  Linn Johansson-04        
           
P11      
           
  Poäng Kval 2 tillkommer. Södra gruppen har TVÅ finalplatser.
1 Högby IF 13p      
2 Ljungby FIK 11p      
  Kalmar SK, mix Utom tävlan      
  IFK Växjö Ej start      
           
P11 60m Vind: -0,1      
1 Edvin Persson-07 Högby IF 9,77 2p  
2 Valter Pernu Andersson-07 Ljungby FIK 9,85 1p  
3 Melker Wendelbo-06 Kalmar SK, mix 11,14    
           
P11 600m        
1 Hjalmar Bengtsson-06 Högby IF 1,53,31 2p  
2 Liam Andersson-06 Ljungby FIK 1,58,90 1p  
3 Milo Rugland-08 Kalmar SK, mix 2,12,58    
- Noah Lundberg-09 Högby IF 2,18,02 Utom tävlan
           
P11 60m häck Vind: +2,2      
1 Philip Lööw-06 Ljungby FIK 12,16w 2p  
2 Hjalmar Bengtsson-06 Högby IF 12,62w 1p  
3 Sixten Eklund-06 Kalmar SK, mix 13,96w    
           
P11 Höjd        
1 Philip Lööw-06 Ljungby FIK 1,39 2p  
2 Sixten Eklund-06 Kalmar SK, mix 1,12    
3 Joel Zettergren-08 Högby IF 0,87 1p  
           
P11 Längd        
1 Isa Persson-06 (F11) Kalmar SK, mix 4,20   +2,0
2 Edvin Persson-07 Högby IF 3,96w 2p +3,2 | 3,80 +1,7
3 Valter Pernu Andersson-07 Ljungby FIK 3,93 1p +1,1
           
P11 Kula        
1 Hugo Thunborg-06 Kalmar SK, mix 10,71    
2 Joel Lundberg-06 Högby IF 9,69 2p  
3 Oliver Persic-07 Ljungby FIK 7,14 1p  
           
P11 Spjut        
1 Joel Lundberg-06 Högby IF 19,85 2p  
2 Kristoffer Svensson-06 Ljungby FIK 18,11 1p  
3 Saga Thunborg-07 (F10) Kalmar SK, mix 11,25    
           
P11 Stafett 5x60m        
1 Oliver Persic-07 Ljungby FIK 46,57 2p  
  Philip Lööw-06        
  Valter Pernu Andersson-07        
  Kristoffer Svensson-06        
  Liam Andersson-06        
           
2 Joel Zettergren-08 Högby IF 49,30 1p  
  Edvin Persson-07        
  Joel Lundberg-06        
  Hjalmar Bengtsson-06        
  Noah Lundberg-09        
           
3 Milo Rugland-08 Kalmar SK, mix 51,61    
  Sixten Eklund-06        
  Melker Wendelbo-06        
  Hugo Thunborg-06        
  Isa Persson-06 (F11)        
           
F11      
           
  Poäng Kval 2 tillkommer. Södra gruppen har TRE finalplatser.
1 Ljungby FIK, lag 1 36,5p      
2 IFK Växjö, lag vit 32p      
3 IFK Växjö, lag blå 31p      
4 Skruvs IF 28p      
5 Högby IF 21p      
6 Ljungby FIK, lag 2 18,5p      
  Kalmar SK Ej start      
           
F11 60m Vind: -1,2      
1 Julia Falk-07 Skruvs IF 9,44 6p  
2 Sigrid Sundström-06 Ljungby FIK, lag 1 9,57 5p  
3 Nellie Lindblad-06 IFK Växjö, lag vit 9,74 4p  
4 Olivia Strid-06 Högby IF 9,97 3p  
5 Ida Henricsson-07 Ljungby FIK, lag 2 10,03 2p  
6 Felicia Lärnung-06 IFK Växjö, lag blå 10,12 1p  
           
F11 600m        
1 Tuva-Stina Rooth-06 IFK Växjö, lag blå 1,55,26 6p  
2 Juni Johansson-06 Skruvs IF 1,59,21 5p  
3 Lova Elwing-06 Ljungby FIK, lag 1 2,01,25 4p  
4 Beata Kullman Larsson-07 Högby IF 2,08,82 3p  
5 Moa Johannesson-07 Ljungby FIK, lag 2 Ej tid 2p  
6 Ellen Rosenberg-06 IFK Växjö, lag vit Ej tid 1p  
       
F11 60m häck Vind: +2,2      
1 Tilda Holgersson-06 IFK Växjö, lag vit 11,84w 6p  
2 Melenie Ekelund-06 Ljungby FIK, lag 1 12,24w 5p  
3 Tuva Grimheden-07 Högby IF 12,65w 4p  
4 Elise Hagelberg-06 IFK Växjö, lag blå 12,70w 3p  
5 Moa Johannesson-07 Ljungby FIK, lag 2 12,90w 2p  
6 Engla Zobal Medin-07 Skruvs IF 13,19w 1p  
           
F11 Höjd        
1 Juni Johansson-06 Skruvs IF 1,27 6p  
2 Tilde Persson-06 IFK Växjö, lag vit 1,27 5p  
3 Elise Hagelberg-06 IFK Växjö, lag blå 1,22 4p  
4 Lovisa Ringström-06 Ljungby FIK, lag 1 1,22 2,5p  
4 Emma Sjödal-07 Ljungby FIK, lag 2 1,22 2,5p  
6 Tuva Grimheden-07 Högby IF 1,07 1p  
           
F11 Längd        
1 Leonie Mörstam-06 IFK Växjö, lag blå 4,00 6p -0,9
2 Julia Falk-07 Skruvs IF 3,87 5p -0,5
3 Emma Sjödal-07 Ljungby FIK, lag 2 3,82 4p 0,0
4 Sigrid Sundström-06 Ljungby FIK, lag 1 3,74 3p -1,8
5 Alma Jönsson-06 Högby IF 3,24 2p 0,0
6 Lisa Örnestad-06 IFK Växjö, lag vit 3,22 1p -0,8
           
F11 Kula        
1 Elvira Hall-06 Ljungby FIK, lag 1 7,43 6p  
2 Alma Jönsson-06 Högby IF 6,82 5p  
3 Ellen Rosenberg-06 IFK Växjö, lag vit 6,48 4p  
4 Ida Stenberg-06 IFK Växjö, lag blå 5,60 3p  
5 Emma Luu-07 Ljungby FIK, lag 2 4,95 2p  
6 Sanna Bremer-07 Skruvs IF 4,21 1p  
           
F11 Spjut        
1 Nellie Lindblad-06 IFK Växjö, lag vit 22,24 6p  
2 Tuva Persson-06 Ljungby FIK, lag 1 14,92 5p  
3 Leonie Mörstam-06 IFK Växjö, lag blå 14,68 4p  
4 Olivia Strid-06 Högby IF 11,72 3p  
5 Esther Uppenberg-07 Ljungby FIK, lag 2 10,82 2p  
6 Hilma Johansson-07 Skruvs IF 9,46 1p  
           
F11 Stafett 5x60m        
1 Elvira Hall-06 Ljungby FIK, lag 1 46,99 6p  
  Sigrid Sundström-06        
  Lova Elwing-06        
  Melenie Ekelund-06        
  Tuva Persson-06        
           
2 Tilda Holgersson-06 IFK Växjö, lag vit 47,43 5p  
  Lisa Örnestad-06        
  Nellie Lindblad-06        
  Ellen Rosenberg-06        
  Tilde Persson-06        
           
3 Tuva-Stina Rooth-06 IFK Växjö, lag blå 48,40 4p  
  Ida Stenberg-06        
  Leonie Mörstam-06        
  Felicia Lärnung-06        
  Elise Hagelberg-06        
           
4 Hilma Johansson-07 Skruvs IF 49,52 3p  
  Engla Zobal Medin-07        
  Sanna Bremer-07        
  Julia Falk-07        
  Juni Johansson-06        
           
5 Emma Luu-07 Ljungby FIK, lag 2 51,54 2p  
  Ida Henricsson-07        
  Moa Johannesson-07        
  Esther Uppenberg-07        
  Emma Sjödal-07        
           
6 Diana Karlström-? Högby IF 52,82 1p  
  Beata Kullman Larsson-07        
  Alma Jönsson-06        
  Tuva Grimheden-07        
  Olivia Strid-06