<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  
Resultat Ölands Marathon 2019 (med DM o ÖM)
Datum: Lördag 3 augusti 2018   Plats: Löttorps centrum
Arrangör: Högby IF   Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson
      Väder: Soligt, ca 20 grader.
Deltagare: 113 anmälda, 103 startande, 95 i mål.
 
Synpunkter till friidrott@hogbyif.se
 
Kvinnor
 
Plac
Namn
Född
Förening/Ort
Tid
Nr
Klass
1
Karin Frimodt
82
IF Linnéa
3:24:01
31
K35
2
Cecilia Bjuresten
70
Roma IF
3:25:16
93
K45
3
Lin Mandelberg
82
Roma IF
3:29:30
57
K35
4
Cecilia Renvall
79
IF Nykarlebynejden
3:32:35
77
K40
5
Anita Jönsson
63
Högby IF
4:02:00
49
K55
6
Amanda Granqvist
89
Mabjanam
4:02:52
35
K
7
Hanna Fjellborg
89
Göteborg
4:05:02
29
K
8
Maria Eklånge
80
Malmköping
4:06:32
22
K35
9
Miriam Markusson Berg
70
Eksjö
4:08:43
91
K45
10
Elisabetta Bengtsson
66
Oskarshamns SK
4:12:06
7
K50
11
Heléne Milton
69
Runacademy
4:14:05
60
K50
12
Cina Axéll
66
Halmstad
4:16:58
3
K50
13
Maria Gustavsson
69
uppvidingehus
4:17:21
39
K50
14
Tove Martinsson
72
Alvesta
4:18:10
100
K45
15
Martina Carlberg
73
Högby IF
4:20:24
11
K45
16
Lotti Harrieson
65
Högby IF
4:24:32
41
K50
17
Sofia Sandström
70
Knivsta
4:34:36
2133
K45
18
Annika Arnoldsson
70
Färjestadens Motions IF
4:37:00
2
K45
19
Sietske vom Wieren
82
NL
4:44:13
96
K35
20
Cecilia Olsson
69
Färjestadens motion
4:45:43
69
K50
21
Sara Enge
76
Feel Free
4:49:29
25
K40
22
Barbara Czarnowska
71
Oskarshamn
5:01:09
14
K45
23
Annelie Lennartsson
82
Malmköping
5:15:21
51
K35
24
Anne-Lie Nielsen
70
IK Akele
5:32:59
63
K45
25
Hasibe Celebi
68
Huddinge
5:50:10
2123
K50
Annie Broberg
90
Umara Sports Club
dnf
9
K
 
 
 
 
Män
 
Plac
Namn
Född
Förening/Ort
Tid
Nr
Klass
1
Mattias Ekman
82
Apladalens LK
2:55:53
23
M35
2
Jon Fryk
90
IF Frykshow
3:01:48
32
M
3
Nicklas Gunnarsson
96
Örgryte IS Friidrottsklubb
3:02:03
36
M
4
Johan Ingvarsson
90
Umara Sports Club
3:09:31
2126
Män
5
Stefan Jensen
72
IF Linnéa
3:10:28
47
M45
6
Johan Cardell
73
Ik Sisu
3:15:14
10
M45
7
Jimmy Enarsson
88
Hanåsa AF
3:15:37
24
M
8
Bo Sundström
67
Kalmar RC Triathlon
3:17:39
82
M50
9
Simon Olsson
94
Malmö
3:20:13
70
M
10
Jimmy Ovhagen
69
Axa Sports Club
3:21:12
71
M50
11
Markus Lewin
91
Lund
3:24:13
52
M
12
Pär Lindbäck
85
Braås
3:25:08
55
M
13
Magnus Andersson
73
Umara Sports Club
3:25:19
2129
M45
14
Joel Nilsson
96
LiTHe Syra
3:29:49
64
M
15
Johan Plam
72
Färjestadens Motion IF
3:29:51
2132
M45
16
Mathias Johansson
67
Umara Sports Club
3:31:12
48
M50
17
Mikael Pettersson
Nybro SK
3:31:27
92
Män
18
Simon Barrefelt
96
Korpemåla
3:32:33
5
M
19
Carl Jonas Lind
75
Roslagen Stocksund
3:33:20
54
M
20
Urban Norström
71
Byerum Strandbad
3:36:32
94
M45
21
Linus Rispling
78
Centrum OK
3:36:45
78
M40
22
Peter Jakobsson
66
IF Linnéa
3:36:56
45
M50
23
Timmy Gustafsson
85
Gustafssons Rehabilitering
3:38:31
38
M
24
David Peterson
82
Apladalens LK
3:42:55
73
M35
25
Calle Blomberg
69
Växjö
3:44:43
2125
M50
26
Cezary Lewucha
79
Polen
3:47:45
53
M
27
René Sandegren
74
Team Hybris / Täby IS
3:50:38
79
M45
28
Conny Persson
60
Solvikingarna
3:53:00
98
M55
29
Bernd Eiteneuer
58
Germany
3:54:09
21
M60
30
Benny Engström
77
Hate and Fear Running Club
3:55:27
26
M
31
Lars Palmqvist
69
Sweden Stragglers
3:56:45
2131
M50
32
Johan Andersson
86
Tingsryd
3:57:57
2130
Män
33
Johannes Karlsson
79
Oskarshamn
3:57:58
2128
M40
34
Lukasz Czarnowski
72
Poland
3:58:58
15
M
35
Mattias Dahlqvist
77
Täby
4:00:01
17
M40
36
Harald Lööf
61
Högby IF
4:01:26
56
M55
37
Jonny Ledin
71
Kilsmo IK
4:02:15
50
M45
38
Roger Jarl
66
Håfreströms IF
4:07:10
46
M50
39
Patrik Matsson
64
Solvikingarna
4:08:00
58
M55
40
Viktor Gustavsson
92
Glasrikets RC Nybro
4:08:08
40
M
41
Mattias Tichy
74
Mölndal
4:08:59
85
M40
42
Christer Andersson
53
Nyköping Runners LK
4:14:57
95
M65
43
Christer Svensson
69
Växjö AIS
4:16:32
83
M50
44
Ulf Carlson
67
IFK Nora
4:16:33
12
M50
45
Michael Ericsson
68
Kalmar
4:19:04
27
M
46
David Olofsson
87
weswim.se
4:19:42
68
M
47
Martin Sjöbeck
81
Rainbow Runners
4:23:15
80
M
48
Torbjörn Olsson
70
Oskarshamn
4:23:38
2124
M45
49
Peter Dry
54
United Kingdom
4:24:01
19
M65
50
Ingvar Thell
76
Hassellundens löparklubb Hässleholm
4:29:49
84
M
51
Björn Wieslander
89
Stockholm
4:30:41
88
M
52
Jonathan Funkqvist-Furu
93
Rosvik IK
4:30:43
34
M
53
Thomas Dahlgren
69
Team Blekinge
4:31:27
90
M50
54
Sebastian Hult
90
Mönsterås
4:32:06
44
M
55
Magnus Andersson
68
Fridlevstads Finest
4:32:08
1
M
56
Jörgen Nilsson
50
Umara Sports Club
4:37:01
65
M65
57
Wojciech Piotr Mehl
51
100-Marathon-Club/Tri-Sport Lübeck
4:40:27
59
M65
58
Orlando Pezzimenti
54
Australia
4:46:09
75
M65
59
Erik Franklin
82
Gamla Råsunda
4:56:01
30
M35
60
Johan Falkenström
80
Lidingö triathlon
5:04:35
28
M
61
Kurt Gustavsson
46
Hultsfreds LK
5:07:14
2134
M70
62
Peter Jansson
66
Åkersberga
5:09:39
97
M50
63
Ilya Molokanov
82
Russia
5:12:31
62
M
64
Peter Bechtloff
50
Villacher Turnverein
5:20:36
6
M65
65
Eric Dahlgren
03
Sävedalens AIK
5:20:49
16
M
66
Matti Pylkkänen
50
Gamleby OK
5:23:05
76
M65
67
Lennart Peterson
55
Wärnamo SK
5:23:33
74
M60
68
Lars-Göran Olausson
52
Team Blekinge
5:47:13
67
M65
69
Håkan Ehnroth
59
Skanör
5:54:56
20
M60
70
Örjan Ohlsson
46
Stensjöns IF
6:59:14
66
M70
  Sebastian Funkqvist
93
Alingsås
dnf
33
M
  Daniel Waller
75
SKURUP
dnf
86
M
  Martin Åhlenius
79
Västerås LK
dnf
89
M35
  Mikael Håkansson
84
Skellefteå
dnf
99
M
  Per Abrahamsson
69
Villsta GIF
dnf
2127
M50
David De La Cruz
93
Alingsås Ju-Jutsuklubb
dnf
18
M
 
 
 
 
K35
 
Plac
Namn
Född
Förening/Ort
Tid
Nr
1
Karin Frimodt
82
IF Linnéa
3:24:01
31
2
Lin Mandelberg
82
Roma IF
3:29:30
57
3
Maria Eklånge
80
Malmköping
4:06:32
22
4
Sietske vom Wieren
82
NL
4:44:13
96
5
Annelie Lennartsson
82
Malmköping
5:15:21
51
 
 
 
 
M35
 
Plac
Namn
Född
Förening/Ort
Tid
Nr
1
Mattias Ekman
82
Apladalens LK
2:55:53
23
2
David Peterson
82
Apladalens LK
3:42:55
73
3
Erik Franklin
82
Gamla Råsunda
4:56:01
30
  Martin Åhlenius
79
Västerås LK
dnf
89
 
 
 
 
K40
 
Plac
Namn
Född
Förening/Ort
Tid
Nr
1
Cecilia Renvall
79
IF Nykarlebynejden
3:32:35
77
2
Sara Enge
76
Feel Free
4:49:29
25
 
 
 
 
M40
 
Plac
Namn
Född
Förening/Ort
Tid
Nr
1
Linus Rispling
78
Centrum OK
3:36:45
78
2
Johannes Karlsson
79
Oskarshamn
3:57:58
2128
3
Mattias Dahlqvist
77
Täby
4:00:01
17
4
Mattias Tichy
74
Mölndal
4:08:59
85
 
 
 
 
K45
 
Plac
Namn
Född
Förening/Ort
Tid
Nr
1
Cecilia Bjuresten
70
Roma IF
3:25:16
93
2
Miriam Markusson Berg
70
Eksjö
4:08:43
91
3
Tove Martinsson
72
Alvesta
4:18:10
100
4
Martina Carlberg
73
Högby IF
4:20:24
11
5
Sofia Sandström
70
Knivsta
4:34:36
2133
6
Annika Arnoldsson
70
Färjestadens Motions IF
4:37:00
2
7
Barbara Czarnowska
71
Oskarshamn
5:01:09
14
8
Anne-Lie Nielsen
70
IK Akele
5:32:59
63
 
 
 
 
M45
 
Plac
Namn
Född
Förening/Ort
Tid
Nr
1
Stefan Jensen
72
IF Linnéa
3:10:28
47
2
Johan Cardell
73
Ik Sisu
3:15:14
10
3
Magnus Andersson
73
Umara Sports Club
3:25:19
2129
4
Johan Plam
72
Färjestadens Motion IF
3:29:51
2132
5
Urban Norström
71
Byerum Strandbad
3:36:32
94
6
René Sandegren
74
Team Hybris / Täby IS
3:50:38
79
7
Jonny Ledin
71
Kilsmo IK
4:02:15
50
8
Torbjörn Olsson
70
Oskarshamn
4:23:38
2124
 
 
 
 
K50
 
Plac
Namn
Född
Förening/Ort
Tid
Nr
1
Elisabetta Bengtsson
66
Oskarshamns SK
4:12:06
7
2
Heléne Milton
69
Runacademy
4:14:05
60
3
Cina Axéll
66
Halmstad
4:16:58
3
4
Maria Gustavsson
69
uppvidingehus
4:17:21
39
5
Lotti Harrieson
65
Högby IF
4:24:32
41
6
Cecilia Olsson
69
Färjestadens motion
4:45:43
69
7
Hasibe Celebi
68
Huddinge
5:50:10
2123
 
 
 
 
M50
 
Plac
Namn
Född
Förening/Ort
Tid
Nr
1
Bo Sundström
67
Kalmar RC Triathlon
3:17:39
82
2
Jimmy Ovhagen
69
Axa Sports Club
3:21:12
71
3
Mathias Johansson
67
Umara Sports Club
3:31:12
48
4
Peter Jakobsson
66
IF Linnéa
3:36:56
45
5
Calle Blomberg
69
Växjö
3:44:43
2125
6
Lars Palmqvist
69
Sweden Stragglers
3:56:45
2131
7
Roger Jarl
66
Håfreströms IF
4:07:10
46
8
Ulf Carlson
67
IFK Nora
4:16:32
12
9
Christer Svensson
69
Växjö AIS
4:16:33
83
10
Thomas Dahlgren
69
Team Blekinge
4:31:27
90
11
Peter Jansson
66
Åkersberga
5:09:39
97
  Per Abrahamsson
69
Villsta GIF
dnf
2127
 
 
 
 
K55
 
Plac
Namn
Född
Förening/Ort
Tid
Nr
1
Anita Jönsson
63
Högby IF
4:02:00
49
 
 
 
 
M55
 
Plac
Namn
Född
Förening/Ort
Tid
Nr
1
Conny Persson
60
Solvikingarna
3:53:00
98
2
Harald Lööf
61
Högby IF
4:01:26
56
3
Patrik Matsson
64
Solvikingarna
4:08:00
58
 
 
 
 
M60
 
Plac
Namn
Född
Förening/Ort
Tid
Nr
1
Bernd Eiteneuer
58
Germany
3:54:09
21
2
Lennart Peterson
55
Wärnamo SK
5:23:33
74
3
Håkan Ehnroth
59
Skanör
5:54:56
20
 
 
 
 
M65
 
Plac
Namn
Född
Förening/Ort
Tid
Nr
1
Christer Andersson
53
Nyköping Runners LK
4:14:57
95
2
Peter Dry
54
United Kingdom
4:24:01
19
3
Jörgen Nilsson
50
Umara Sports Club
4:37:01
65
4
Wojciech Piotr Mehl
51
100-Marathon-Club/Tri-Sport Lübeck
4:40:27
59
5
Orlando Pezzimenti
54
Australia
4:46:09
75
6
Peter Bechtloff
50
Villacher Turnverein
5:20:36
6
7
Matti Pylkkänen
50
Gamleby OK
5:23:05
76
8
Lars-Göran Olausson
52
Team Blekinge
5:47:13
67
 
 
 
 
M70
 
Plac
Namn
Född
Förening/Ort
Tid
Nr
1
Kurt Gustavsson
46
Hultsfreds LK
5:07:14
2134
2
Örjan Ohlsson
46
Stensjöns IF
6:59:14
66
 
 
DM Marathon
 
 
 
Kvinnor
 
Plac
Namn
Född
Förening/Ort
Tid
Nr
Klass
1
Anita Jönsson
63
Högby IF
4:02:00
49
K55
2
Elisabetta Bengtsson
66
Oskarshamns SK
4:12:06
7
K50
3
Martina Carlberg
73
Högby IF
4:20:24
11
K45
4
Lotti Harrieson
65
Högby IF
4:24:32
41
K50
 
 
 
 
Män
 
Plac
Namn
Född
Förening/Ort
Tid
Nr
Klass
1
Mattias Ekman
82
Apladalens LK
2:55:53
23
M35
2
Johan Cardell
73
Ik Sisu
3:15:14
3
Bo Sundström
67
Kalmar RC Triathlon
3:17:39
82
M50
4
David Peterson
82
Apladalens LK
3:42:55
73
M35
5
Harald Lööf
61
Högby IF
4:01:26
56
M55
6
Viktor Gustavsson
92
Glasrikets RC Nybro
4:08:08
7
Christer Svensson
69
Växjö AIS
4:16:33
83
M50
8
Kurt Gustavsson
46
Hultsfreds LK
5:07:14
2134
9
Matti Pylkkänen
50
Gamleby OK
5:23:05
76
M65
10
Lennart Peterson
55
Wärnamo SK
5:23:33
74
M60
11
Örjan Ohlsson
46
Stensjöns IF
5:59:14
66
M70
 
 
 
 
M35
 
Plac
Namn
Född
Förening/Ort
Tid
Nr
1
Mattias Ekman
82
Apladalens LK
2:55:53
23
2
David Peterson
82
Apladalens LK
3:42:55
73
 
 
 
 
K45
 
Plac
Namn
Född
Förening/Ort
Tid
Nr
1
Martina Carlberg
73
Högby IF
4:20:24
11
 
 
 
 
M45
 
Plac
Namn
Född
Förening/Ort
Tid
Nr
1
Johan Cardell
73
Ik Sisu
3:15:14
10
 
 
 
 
K50
 
Plac
Namn
Född
Förening/Ort
Tid
Nr
1
Elisabetta Bengtsson
66
Oskarshamns SK
4:12:06
7
2
Lotti Harrieson
65
Högby IF
4:24:32
41
 
 
 
 
 
 
M50
 
Plac
Namn
Född
Förening/Ort
Tid
Nr
1
Bo Sundström
67
Kalmar RC Triathlon
3:17:39
82
2
Christer Svensson
69
Växjö AIS
4:16:33
83
 
 
 
 
K55
 
Plac
Namn
Född
Förening/Ort
Tid
Nr
1
Anita Jönsson
63
Högby IF
4:02:00
49
 
 
 
 
M55
 
Plac
Namn
Född
Förening/Ort
Tid
Nr
1
Harald Lööf
61
Högby IF
4:01:26
56
 
 
 
 
M60
 
Plac
Namn
Född
Förening/Ort
Tid
Nr
1
Lennart Peterson
55
Wärnamo SK
5:23:33
74
 
 
 
 
M65
 
Plac
Namn
Född
Förening/Ort
Tid
Nr
1
Matti Pylkkänen
50
Gamleby OK
5:23:05
76
 
 
 
 
M70
 
Plac
Namn
Född
Förening/Ort
Tid
Nr
1
Kurt Gustavsson
46
Hultsfreds LK
5:07:14
2134
2
Örjan Ohlsson
46
Stensjöns IF
6:59:14
66
 
 
ÖM Marathon
 
 
 
Kvinnor
 
Plac
Namn
Född
Förening/Ort
Tid
Nr
Klass
1
Anita Jönsson
63
Högby IF
4:02:00
49
K55
2
Martina Carlberg
73
Högby IF
4:20:24
11
K45
3
Lotti Harrieson
65
Högby IF
4:24:32
41
K50
4
Annika Arnoldsson
70
Färjestadens Motions IF
4:37:00
2
K45
5
Cecilia Olsson
69
Färjestadens motion
4:45:43
69
K50
 
 
 
 
Män
 
Plac
Namn
Född
Förening/Ort
Tid
Nr
Klass
1
Johan Plam
72
Färjestadens Motion IF
3:29:51
2132
M45
2
Harald Lööf
61
Högby IF
4:01:26
56
M55
 
 
 
 
K45
 
Plac
Namn
Född
Förening/Ort
Tid
Nr
1
Martina Carlberg
73
Högby IF
4:20:24
11
2
Annika Arnoldsson
70
Färjestadens Motions IF
4:37:00
2
 
 
 
 
M45
 
Plac
Namn
Född
Förening/Ort
Tid
Nr
1
Johan Plam
72
Färjestadens Motion IF
3:29:51
2132
 
 
 
 
K50
 
Plac
Namn
Född
Förening/Ort
Tid
Nr
1
Lotti Harrieson
65
Högby IF
4:24:32
41
2
Cecilia Olsson
69
Färjestadens motion
4:45:43
69
 
 
 
 
K55
 
Plac
Namn
Född
Förening/Ort
Tid
Nr
1
Anita Jönsson
63
Högby IF
4:02:00
49
 
 
 
 
M55
 
Plac
Namn
Född
Förening/Ort
Tid
Nr
1
Harald Lööf
61
Högby IF
4:01:26
56