Tävlingar/Resultat  

Senast uppdaterat: 9 februari

    Program: 24 | 23 | 22 | 21 | 20 | 19 | 18 | 17 | 16 | 15 | 14 | 13 | 12 | 11 | 10 | 09 | 08 | 07 | 06 | 05
     
  HIFs Tävlingsprogram/Resultat 2024  
     
 
NOV-23       Länk till ev. hemsida Res Arrangör
26   Vintercupen 1 Svartbäcksmåla, terräng, 5 km Res Glasrikets RC Nybro
           
DECEMBER        
2-3 lö-sö   Julklappsjakten, UT+, arena inomhus Res Göteborgs KIK
8-10 fr-sö   Personliga Rekordens Tävling, arena Res Växjö LK
9   Tomtespelen, UT+, arena inomhus Res KA 2 IF
9   Julkampen, arena inomhus Res Östersunds GIF
10   Vintercupen 2 Långehäll, terräng, 5.7 km Res Ålems OK
12 ti   Luciasprinten, arena inomhus Res IFK Växjö
           
JANUARI        
7   Vintercupen 3 Djurängen, asfalt, 5.3 km Res Högby IF
12-14 fr-sö   Startskottet! - iUDM för Gbg, arena inomhus Res Ullevi FK, Örgryte IS
13   KA 2-spelen, C, NT+, arena inomhus Res KA 2 IF
13   IVDM 200m, längd, tresteg, kula Res Inlagt ovan
13-14 lö-sö   Örebro Indoor Games, arena inomhus Res KFUM Örebro
19-21 fr-sö   Quality Hotel Games, C, UT+, arena inne Res IFK Växjö
20-21 lö-sö   ISM-IJSM-IUSM MÅNGKAMP Res Turebergs FK
22   Bannister Ignition, arena inomhus Res Sävedalens AIK
27   Vinthundsvintern, arena inomhus Res FK Studenterna
27-28 lö-sö   Hissmoforsspelen, arena inomhus Res Trångsvikens IF
28   Medio Maraton Sevilla, väg, 21 km Res Sevilla, ESP
           
FEBRUARI        
1 to   Träningstävling 1500 m, arena inomhus Res Högby IF
3-4 lö-sö   Växjö Inomhuskast, C, UT+, arena inne   IFK Växjö
8 to   Träningstävling 3000 m, arena inomhus   Högby IF
10-11 lö-sö   Stora IDM   Tjalve FIF, Motala AIF
11   NORDENKAMPEN   Bærum, NOR
11   Vintercupen 4 Hanemåla, asfalt, 5 km   Glasrikets RC Nybro
16-18 fr-sö   ISM   IF Göta Karlstad
17   Sunna Open, UT+, arena inomhus   KA 2 IF
17   IVSM MÅNGKAMP   Turebergs FK
21 on   Diskustävling (PC kast), arena inomhus    
24   IDM/IVDM 3000m, gång 3000m   Högby IF
24-25 lö-sö   IJSM-IUSM 17   KFUM Örebro
           
MARS          
1-3 fr-sö   IVM   Glasgow, GBR
1-3 fr-sö   IVSM   Varberg GIF
2   Vintercupen 5 Strandskogen   Fam. Hermansson
2-3 lö-sö   Kalmarsundsspelen, C, UT, arena inomhus   Kalmar SK, Högby IF
9-10 lö-sö   IUSM 15-16   IFK Växjö
16   Marsträffen, arena inomhus   IK Hinden
16   SM-VSM traillöpning 80 km   Wisby Ultralöparförening
16   Vintercupen 6   Högby IF
16-17 lö-sö   IGM 13-14 ÅR | Östsvenska-inbjudan/info   Malmö AI
16-23 lö-lö   IVEM   Torun, POL
23-24 lö-sö   Växjömångkampen, C, UT 7-12år, arena inomhus   IFK Växjö
23-24 lö-sö   IUDM mångkamp 12-15 år   Inlagt ovan
27 on   Dymmelloppet, terräng   Oskarshamns SK
30-31 lö-sö   VM-JVM-VVM terräng   Belgrad, SRB
      Annelundrundan, väg 10+5 km   FK Finn
      Tjust Trail Run, stig, 42+21+10+5 km   Tjust Bike o RC
           
APR          
1   Hallarydsloppet, grus, 21+9,8+6+3,35+1,3 km   Hallaryds IF
1   Varvetmilen Jönköping, väg 10 km   IKHP Huskvarna
7   Uddloppet, väg, 21+10+4 km   IF Udd
7   DM/VDM halvmarathon   Inlagt ovan
7   Berlin Halvmarathon, väg, 21 km   Berlin, GER
13   Tjust Trail Run, terräng   Tjust Bike o RC
20   Kalmar Backyard Ultra, grusväg   Högby IF
20   Vårstafetten, väg 42 km 8 sträckor   Målilla-Mörlunda SKI
27   JL Bilar Skälbyloppet, grus, 8+4+1,9+1,1+0,6 km   Högby IF
27-28 lö-sö   SM-VSM 24H, 100KM, GÅNG   Växjö LK
28   Landsjön runt, väg, 12.5+5.5 km   IK Vista
      DM, JDM, UDM, VDM Terräng    
      Terräng ÖM    
           
MAJ          
1 on   Växjöloppet, grus, 21+10 km   IFK Växjö
4   Junespelen, arena   IKHP Huskvarna
4   Ölands Kyrkstafett, väg   Högby IF
4   Östgötatidningen Mjölby Stadslopp, väg, 6 km   Norrköpings LK
4   Wärnamomilen, väg, 10 km   Wärnamo SK
5   Kanallöpet, väg, 21+10+5 km   Vreta Skid o MK
9 to   LAG-SM kval   Göteborg
9 to   Contactspelen, arena   UF Contact
9 to   B-Tex Cup, arena   Villstad GOIF
9 to   Ölands Tjurrus, 5 km   Högby IF
11   Löttorps Duathlon   Högby IF
11   Majspelen, arena   Oskarshamns SK
11   LAG-SM kval   Västerås FK
14 ti   Vårruset Växjö, väg, 5 km   IFK Växjö
15 on   Vårruset Jönköping, väg, 5 km   IKHP Huskvarna
15-19 on-sö   VEM väg   Porto Santo, POR
17-25 fr-lö   Para-VM   Kobe, JPN
18   Marknadsspelen, arena   Skruvs IF
18   Göteborgsvarvet, väg, 21 km   Göteborgs Friidrottsf
18-19 lö-sö   Ljungby Mångkamp, arena   Ljungby FIK
18-19 lö-sö   DM, JDM P19, UDM Mångkamp   Inlagt ovan
21 ti   Linnéalunken, väg, 5 km   Glasrikets RC Nybro
22 on   Vårruset Kalmar, väg, 5km   Högby IF
22 on   Västerviksmilen, väg 10+5 km   Västerviks OK
22 on   Tillväxt Finspångs Stadslopp, väg 7.1 km   Finspångs SOK
25   Scaniamilen, väg, 10+5 km   Oskarshamns SK
25   Mundekulla 3 Days of Running Festival, 50+21+10+5 km   Högby IF
25-26 lö-sö   SM-JSM-USM-VSM stafett   Upsala IF
27   Kalvinknatet   Högby IF
30 to   Blodomloppet Linköping, väg 10+5 km   IK Akele
31 fr  

Öland Lighthouse Challenge

  Högby IF
31 fr   Eksjö Stadslopp, väg, 10+5 km   Eksjö Södra IK
31-2 fr-sö   EM trail och bergslöpning   Annecy, FRA
      Högalidsloppet, väg, 5 km   Smedby
      Erik Karlssons lopp, väg, 10+5 km   Torsås
      Friidrottscupen 11 år, match 1   Hemmaplan
      ÖM UÖM i friidrott    
      Stora VDM    
           
JUN          
1   Stockholm Marathon, väg, 42 km   HSK och Spårv. FK
1   SM MARATHON   Inlagt ovan
1   Hindenspelen, arena   IK Hinden
1   East Sweden Games, arena  

Linköpings GIF

4 ti   Blodomloppet Karlskrona, väg, 10+5 km   KA 2 IF
5 on   Sandbäckens Norrköpingsstafetten, väg, 4x4 km   Norrköpings LK
7-12 fr-on   EM   Roma, ITA
8-9 lö-sö   Stora DM   Habo FIF-04
15   Öland Ultra Trail, terräng, 50+25 km   Högby IF
15   Florhultsloppet, terräng   Glasrikets RC Nybro
15   SM-JSM-USM-VSM gång   Eskilstuna FI
15-16 lö-sö   NM-JNM-UNM mångkamp   Rejkjavik, ISL
15-16 lö-sö   Rosenbomspelen, arena   KA 2 IF
18 ti   Brunnen Söderköpings Stadslopp, väg, 5 km   Norrköpings LK
19 on   Vätterspelen, arena   Hovslätt och Habo
26 on   Böda Beach Run, terräng   Högby IF
28-30 fr-sö   SM inkl. MÅNGKAMPS-SM   IK Orient
29  

Kalmar Malkars 21KM / Malkars Femman, 21+5 km

  Högby IF
29   Kustmaran och Kristianopel Runt, väg   Team Blekinge LF
      Världsungdomsspelen, arena   Örgryte IS Friidrott
      Skomakareloppet, terräng, 9+4,5 km   Misterhult AIS
      Energiloppet, väg, 5 km   Nybro SKI
      Lag-UDM match 1, P/F13    
           
JUL          
5 fr   Byrundan, väg, 8+4 km   Gamleby OK
7   Böda Sandsloppet, terräng   Högby IF
13-14 lö-sö   Ölandsspelen, arena   Högby IF
13   DM/VDM 5000m, UDM 3/2000m   Inlagt ovan
15   Victorialoppet, väg, 9 km   IFK Borgholm
17 on   Löttorpsvarvet, terräng   Högby IF
20   Hornsjön Runt, terräng   Högby IF
20-21 lö-sö   Kalmar Sommarspel inkl. Mångkampsfestival, arena   Kalmar SK
24 on   ATEA Kalmarmilen, väg 10 km   Högby IF
24 on   Lilla ATEA Kalmarmilen, väg 10 km   Inlagt ovan
24 on   SM-JSM22-VSM 10km   Inlagt ovan
      Veteran ÖM   Högby IF
      Oskarshamns Stadslopp, väg, 6 km   SOK Viljan
      Anderstorp Running GP, väg, 21+10km   Villstad, Hälle
           
AUG          
1-11 to-sö   OS   Paris, FRA
2-4 fr-sö   JSM-USM15    
2-4 fr-sö   VSM   IF Göta Karlstad
9-11 fr-sö   USM16-17   Ljungby FIK
10   Ölands Marathon, väg, 42 km   Högby IF
13-25 ti-sö   VVM   Göteborg
16 fr   VP Citylopp, väg 10+5 km   OK Njudung
      Friidrottscupen 11 år, match 2   Hemmaplan
      Smålandsspelen, arena   IFK Växjö
23 fr   Nattloppet, väg, 5 km   Högby IF
24   Festivalloppet, terräng, 10 km   SK Graal
25   WSK-spelen    
26-31 må-lö   JVM   Lima, PER
28 on   Norrköpings Stadslopp, väg, 10+5 km   Tjalve IF Norrköping
30 fr   Sävsjö Stadslopp, väg, 10+5 km   IFK Sävsjö
31  

Jönköping Marathon & Half Marathon, väg, 42+21

  Team Runnershigh
31   DM/VDM marathon   Inlagt ovan
31   Blomsterloppet, terräng, 11+6 km   Ålems OK
31   Sisuspelen, arena   IK Sisu
31   Tjejmilen, väg, 10 km   HSK och Spårvägen
31-1 lö-sö   FINNKAMPEN   Helsingfors, FIN
      JSM-USM MÅNGKAMP    
      DM mångkamp P17    
           
SEP          
5 to   Blodomloppet Kalmar, väg, 10+5 km   Högby IF
7   Helsingborg Marathon, väg 42 km   Runners Society HBG
7   Ramböll Stockholm Halvmarathon, väg, 21 km   HSK och Spårvägen
7   SM-VSM HALVMARATHON   Inlagt ovan
7   Lag-UDM final P13, F13, Mix 14-17 år   Ljungby FIK
7-8 lö-sö   Karlskronaspelen, arena  

KA 2 IF

7-8 lö-sö   Kalmarspelen Ingvar Thomssons minne, arena   Kalmar SK
8   HIK-Kampen, arena   Hovslätts IK
14   Bysjöloppet, väg, 10+5 km   Åtvidabergs IF
14-15 lö-sö   GM 13-14 år   Tjalve FIF
22   Ulfveloppet, terräng   Södra Vi IF
22   KfS Linköping Runt, väg, 10+5 km   IK Akele
22   DM/VDM 10 km väg   Inlagt ovan
27-29 fr-sö   TCS Lidingöloppet, terräng, 30+15+10km   IFK Lidingö
29   Taifspelen, arena   Tranås AIF FIF
      DM/VDM 10.000m    
           
OKT          
      Världens Barnloppet, väg, 4.5+1.5km   Högby IF
5   Ekerumsloppet, terräng, 10 km   Högby IF
12   VSM MARATHON   Jalles TC, IFK Umeå
13   Hässelbyloppet, väg, 10 km   Hässelby SK
      John Bauer Trail Run, terräng, 18+10+4 km   IKHP Huskvarna
19   Växjö Marathon, väg, 42 km   Växjö LK
26-27 lö-sö   SM-JSM-USM-VSM TERRÄNG   IKHP Huskvarna
      Höstmilen, terräng, 10.6+5.2 km   OK Kolmården
      DM Castorama   Hemmaplan
           
NOV          
9  

Jämjöhalvan, väg, 21+10+5 km

  Team Blekinge LF
10   NM-JNM-VNM TERRÄNG   Vantaa, FIN
           
DEC          
      VM 24 TIMMAR    
8     EM-JEM TERRÄNG   Antslya, TUR
31     Sylvesterloppet Kalmar, väg, 10+5 km   Högby IF
31    

Sylvesterloppet Anderstorp, väg 10+5 km

  Anderstorps OK
31     Sylvesterloppet Olofström   UF Contact
           

FÖRKORTNINGAR I TÄVLINGSPROGRAMMET

VM Världsmästerskap U Ungdom
EM Europamästerskap UT Ungdomstävling uteslutande avsedd för juniorer/ungdomar
NM Nordiskt mästerskap UT+ Ungdomstävling med vissa seniorgrenar
SM Svenskt mästerskap VT Veterantävling
JSM Svenskt juniormästerskap FGP Folksam Grand Prix
USM Svenskt ungdomsmästerskap V Vägtävling
VSM Svenskt veteranmästerskap T Terrängtävling
DM, JDM, UDM, VDM Distriktsmästerskap efter samma princip som ovan. (C) Centralt sanktionerad tävling
Ett "I" Före anger inomhus (D) Distriktssanktionerad tävling
LM Länsmästerskap V-T Väg- och/eller terrängtävling
KRM Kretsmästerskap M Män, Seniorer
IT Internationell tävling K Kvinnor, Seniorer
NT Nationell tävling med uteslutande seniorgrenar J Juniorer, Män och Kvinnor
NT+ Nationell seniortävling med vissa grenar också för juniorer/ungdomar och/eller veteraner P Pojkar
SEN Seniorer F Flickor
 
     
 
Hjälp oss hålla koll... Ser du att någon tävling saknas där HIF-medlem deltagit/kommer delta - maila friidrott@hogbyif.se!