Resultat Ölands Kyrkstafett

2022 |2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010
2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001
...
1979


2019

Datum: Lördag 4 maj. Plats: Hamnplan, Färjestaden. Arrangör: Ölands Idrottskrets och Högby IF.
Tävlingsledare: Calle Nilsson. Antal lag i mål: 99 st. Väder: Växlande sol regn hagel, 6°C och svag vind.
 

Totalt Sorterat per sträcka öppen klass

Sorterat per sträcka damklass

  Sorterat per sträcka korta banan Sorterat per lag

Synpunkter på resultaten är välkomna till friidrott@hogbyif.se

Pl # Öppen klass 67,4 km  
1 1 Högby IF, lag 1 3:36:39 3:13
2 2 Hossmo RC 3:47:12 3:22
3 4 Klubblösa IF 3:55:23 3:30
4 5 FK Studenterna 3:58:15 3:32
5 3 Team Blekinge Herr 3:59:32 3:33
6 6 Högby IF, lag 2 4:14:46 3:47
7 8 Glasriket RC, Nybro 4:21:11 3:53
8 7 Kalmar RC Triathlon 4:28:31 3:59
9 9 Ålems OK 4:36:29 4:06
10 30 Kung CG´s 4:40:04 4:09
11 29 Knowly Running Team 4:48:28 4:17
12 44 Södra IF 4:52:36 4:20
13 37 PTÖ/G4 4:54:35 4:22
14 10 Mörbylånga GoIF 4:55:07 4:23
15 12 Samlaget RC 4:55:16 4:23
16 32 Länsförsäkringar Kalmar Län 4:55:37 4:23
17 45 Team Blekinge Mix 4:56:23 4:24
18 14 Målilla Mörlunda Ski 5:01:13 4:28
19 38 Runs in the family 5:01:33 4:28
20 11 Elite RC 5:01:57 4:29
21 28 Kalmarsunds Multisportare 5:03:57 4:31
22 43 Sweco 5:10:55 4:37
23 21 Föra AIK 1 5:11:15 4:37
24 20 Färjestadens Motions IF Triathlon 5:11:37 4:37
25 23 Heelstriker RC 5:13:47 4:39
26 27 Kalmarhem 5:14:20 4:40
27 22 Gokart Öland 5:17:44 4:43
28 25 Håkans pojkar 5:23:22 4:48
29 19 Färjestadens Motion IF 5:24:50 4:49
30 34 Löparkamraterna 2 5:29:29 4:53
31 15 Bilkompani Kalmar 1 5:30:50 4:55
32 41 Stagneliusskolan 1 5:34:18 4:58
33 46 Team Thomsson 5:34:19 4:58
34 49 Trelleborg Sealing Solutions AB 5:35:40 4:59
35 36 OKG Skift 5 5:37:26 5:00
36 40 Snabbare än blixten 5:37:28 5:00
37 33 Löparkamraterna 1 5:40:17 5:03
38 16 Bilkompani Kalmar 2 5:43:16 5:06
39 39 Rälla Rebel Runners 5:47:12 5:09
40 31 Lost Nerds United (LNU) 5:48:57 5:11
41 26 ICU Runners 5:49:49 5:11
42 18 Emmaboda Hc 5:51:46 5:13
43 48 Tre familjer 5:54:10 5:15
44 35 MFS, mark och fastighetsservice 5:55:00 5:16
45 24 Hemsjukvården 6:02:37 5:23
46 47 Thuressons Stjärnägg 6:26:00 5:44
         
         
Pl # Damklass 67,4 km
1 73 FK Studenterna - Dam 4:26:53 3:58
2 72 Högby IF Dam 1 4:44:01 4:13
3 71 Team Blekinge Dam 4:51:57 4:20
4 74 Kalmar RC Triathlon 5:26:05 4:50
5 77 Målilla Mörlunda SKI 5:33:02 4:56
6 75 Högby IF Dam 2 5:45:10 5:07
7 76 Team Bescher 5:51:16 5:13
         
         
         
Pl # Korta banan 23,5 km
1 109 Södra Vedbo Löpargille 1:23:19 3:32
2 194 Ocab RC 1:25:09 3:37
3 120 Workout Club Runners 1:25:41 3:38
4 147 Ängelholms IF 1:26:53 3:41
5 111 Team Maxi Kalmar 1 1:27:31 3:43
6 95 Hossmo RC 2 1:32:29 3:56
7 102 Korståget 1:35:05 4:02
8 99 Kalmar insatskompani 1 1:35:31 4:03
9 148 Ölands Bank 1:38:23 4:11
10 146 WSP 1 1:39:06 4:13
11 98 KA2 IF 2 1:40:24 4:16
12 193 Högby IF 7 1:43:04 4:23
13 97 KA2 IF 1 1:43:10 4:23
14 87 Brand&Riskanalys 1:43:35 4:24
15 81 Bostorparna 1:44:24 4:26
16 96 Högby IF Ungdom 1:46:16 4:31
17 105 Rogers Bilel 1:46:29 4:31
18 119 Wellnes Studio 1:46:59 4:33
19 112 Team Maxi Kalmar 2 1:47:13 4:33
20 149 Högby IF Ungdom 2 1:51:05 4:43
21 118 Vanserum RC 1:52:28 4:47
22 113 Team Sjötand 1:52:39 4:47
23 85 Bara Spring 1:53:02 4:48
24 88 FIK Färjestaden 1:53:42 4:50
25 92 Glasrikets RC Nybro dam 1:53:43 4:50
26 94 Holmgrens Bil 1:54:48 4:53
27 107 SYAB 1 1:55:08 4:53
28 91 Gittens gossar 1:55:16 4:54
29 82 24.se 1 1:56:38 4:57
30 83 24.se 2 1:57:14 4:59
31 90 Föra AIK 2 1:59:28 5:05
32 192 Ziwa 1:59:43 5:05
33 103 Mörbylånga Hälsocentral 2:02:12 5:11
34 89 Flygt IF IT 2:02:45 5:13
35 150 Stagneliusskolan 2 2:02:57 5:13
36 101 Kalmar Psykklinik 2:03:06 5:14
37 114 Tjejerna i FIK Färjestaden 2:04:30 5:17
38 117 TTM Energiprodukter 3 2:04:59 5:19
39 116 TTM Energiprodukter 2 2:07:43 5:26
40 106 Svenska Kyrkan södra Öland 2:08:30 5:28
41 115 TTM Energiprodukter 1 2:08:38 5:28
42 100 Kalmar insatskompani 2 2:08:51 5:28
43 108 SYAB 2 2:12:13 5:37
44 110 Team GC 2:15:15 5:45
45 86 Bland Boys RC 2:16:13 5:47
46 84 Alpacha 2:39:46 6:47