Resultat Ölands Kyrkstafett

2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010
2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001
...
1979


2022

Datum: Lördag 7 maj. Plats: Hamnplan, Färjestaden. Arrangör: Ölands Idrottskrets och Högby IF.
Tävlingsledare: Calle Nilsson. Antal lag i mål: 67 st. Väder: Växlande sol regn hagel, 16°C och 5-11m/s.
 

Totalt Sorterat per sträcka öppen klass

Sorterat per sträcka damklass

  Sorterat per sträcka korta banan Sorterat per lag

Synpunkter på resultaten är välkomna till friidrott@hogbyif.se

         
Pl # Öppen klass 67,8 km  
1 1 Högby IF 1 3:45:32 3:20
2 2 Oskarshamn Running Club 4:10:16 3:41
3 5 Högby IF 2 4:28:20 3:57
4 9 Nybro Skidklubb 4:28:27 3:58
5 7 Glasrikets RC Nybro 4:30:32 3:59
6 4 Växjö Löparklubb 4:39:39 4:07
7 22 Lackeby 4:47:12 4:14
8 12 BHRC 4:48:24 4:15
9 39 Mycket Gutt IF 4:49:29 4:16
10 3 Team Blekinge Mix 4:51:47 4:18
11 21 Kung CG's 4:55:12 4:21
12 37 Högby IF 3 4:56:27 4:22
13 23 Laget runt 5:03:29 4:29
14 30 Södra IF 5:06:53 4:32
15 26 Rote Hahn 5:10:18 4:35
16 15 Böda Högby Fotboll 5:11:27 4:36
17 40 Tre Gringos 5:12:06 4:36
18 32 Turlag 4 5:12:47 4:37
19 11 Heelstriker RC 5:16:00 4:40
20 25 P&E Fastighetspartner 5:16:45 4:40
21 6 Ålems OK 5:21:41 4:45
22 10 Färjestadens Motions IF 5:22:09 4:45
23 8 Föra AIK 5:25:14 4:48
24 38 Träningsklubben Kalmar 5:27:05 4:49
25 19 Gokart Öland 5:28:36 4:51
26 20 ICU Runners 5:39:50 5:01
27 18 Falling Forwards 5:41:17 5:02
28 14 Bröderna Augustine & Augustine-Skymbäck 5:45:16 5:06
29 28 Stagneliusskolan 1 5:46:10 5:06
30 31 Team Borgholms kommun 5:46:14 5:06
31 29 Stagneliusskolan 2 5:48:33 5:08
32 34 Wellness Orange 5:51:16 5:11
33 36 Östra skolan 5:54:12 5:13
34 35 Ölands Grävtjänst 5:54:54 5:14
35 17 Emmaboda Hälsocentral 5:55:13 5:14
36 33 Wellness Gul 5:56:52 5:16
37 27 Sisters run 6:10:48 5:28
38 16 Elajo winners 6:15:50 5:33
         
         
         
         
         
         
Pl # Damklass 67,8 km
1 51 Högby IF 1 4:27:20 3:57
2 52 Team Blekinge Dam 4:56:17 4:22
3 53 Högby IF 2 5:32:26 4:54
         
         
         
         
Pl # Korta banan 23,5 km
1 107 KA2IF Lag 1 1:22:42 3:31
2 120 Ölands Skidklubb 1:23:57 3:34
3 124 Hossmo RC 1:25:24 3:38
4 112 Mörbylånga GoIF 1:37:32 4:09
5 108 KA2IF Lag 2 1:37:37 4:09
6 115 Revsuddens Sportsällskap 1:37:37 4:09
7 106 IVP+1 1:45:32 4:29
8 113 Pacemakers 1:48:19 4:36
9 114 Rejlers 1:48:22 4:36
10 123 Skoog 1:49:10 4:38
11 105 IK Hinden ungdom 1:51:01 4:43
12 125 I min byxa 1:51:56 4:45
13 102 Glasrikets RC Nybro 1:53:56 4:50
14 121 Hårda Ukrainastenen 1:54:15 4:51
15 104 Högsbymaffian 1:55:15 4:54
16 109 Kalmarhem 1:56:50 4:58
17 116 Rälla Rebel Runners 2:02:23 5:12
18 101 Familjen Hermansson 2:04:23 5:17
19 117 Rälla Rebel Runners - Årets Ölandsby 2:06:29 5:22
20 118 Team TIEJ 2:08:16 5:27
21 103 Goa vänner 2:09:16 5:29
22 126 TTM Energiprodukter 2:09:30 5:30
23 111 Le&Vinka 2:17:37 5:51
24 110 KRIK Rockneby 2:19:32 5:56
25 119 Ölands Folkhögskola 2:19:32 5:56