<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  
Resultat Kyrkstafetten 2009
Datum: Lör 9 maj
Start/mål: Ölands Köpstad, Färjstaden
Tävlingsledare Carl-Gustaf Nilsson
Speaker: Jessica Lindén
Väder: Växlande molnighet, 15°C, blåsigt

Lagresultat  
Sträckresultat Sorterat per...
Öppen klass: Sträcka | Lag
Damklass: Sträcka | Lag

Damklass, sorterat per sträcka

Sträcka Plac. Lag Person Tid Sträcktid Plac. km-tid Längd
1. 1. Högby IF, lag 1, Damer Lotta Nyberg 0.27.52 0.27.52 1. 04.01 6940m
1. 2. IK Akele, Damer Gittan Johansson 0.29.31 0.29.31 2. 04.15 6940m
1. 3. Målilla Mörlunda SKI, Damer Susanne Zetterström 0.31.03 0.31.03 3. 04.28 6940m
1. 4. Kalmar OK, Damer Josefin Lindell 0.31.18 0.31.18 4. 04.31 6940m
1. 5. Högby IF, lag 2, Damer Git Karlsson 0.36.46 0.36.46 5. 05.18 6940m
1. 6. Ölands Smedbys Veterantjejer Gunnel Dahlström 0.37.26 0.37.26 6. 05.24 6940m
                 
2. 1. Högby IF, lag 1, Damer Linda Fredriksson 0.49.31 0.21.39 1. 04.19 5020m
2. 3. Målilla Mörlunda SKI, Damer Susanna Molin 0.53.19 0.22.16 2. 04.26 5020m
2. 2. IK Akele, Damer Jill Olsson 0.53.12 0.23.41 3. 04.43 5020m
2. 5. Högby IF, lag 2, Damer Maria Klevborn 1.03.57 0.27.11 4. 05.25 5020m
2. 6. Ölands Smedbys Veterantjejer Anna-Carin Engqvist 1.05.38 0.28.12 5. 05.37 5020m
2. 4. Kalmar OK, Damer Ingrid Elisson 1.00.40 0.29.22 6. 05.51 5020m
                 
3. 1. Högby IF, lag 1, Damer Ida Nilsson 1.19.20 0.29.49 1. 03.39 8160m
3. 2. IK Akele, Damer Cecilia Kleist 1.23.59 0.30.47 2. 03.46 8160m
3. 3. Målilla Mörlunda SKI, Damer Siv Persson 1.25.17 0.31.58 3. 03.55 8160m
3. 4. Högby IF, lag 2, Damer Isabell Fungbrandt 1.39.55 0.35.58 4. 04.24 8160m
3. 5. Kalmar OK, Damer Ulrika Hagström 1.40.11 0.39.31 5. 04.51 8160m
3. 6. Ölands Smedbys Veterantjejer Berit Nilsson 1.46.08 0.40.30 6. 04.58 8160m
                 
4. 1. Högby IF, lag 1, Damer Sofia Asplund 1.46.39 0.27.19 1. 03.59 6870m
4. 2. IK Akele, Damer Mia Lundh 1.52.33 0.28.34 2. 04.09 6870m
4. 3. Målilla Mörlunda SKI, Damer Linnéa Liljegren 1.53.57 0.28.40 3. 04.10 6870m
4. 4. Kalmar OK, Damer Agnes Fröler 2.12.59 0.32.48 4. 04.46 6870m
4. 5. Högby IF, lag 2, Damer Anita Svensson 2.14.10 0.34.15 5. 04.59 6870m
4. 6. Ölands Smedbys Veterantjejer Ingegerd Snöberg 2.21.10 0.35.02 6. 05.06 6870m
                 
5. 1. Högby IF, lag 1, Damer Camilla Peterson 2.02.15 0.15.36 1. 04.02 3860m
5. 2. IK Akele, Damer Anneli Gunhardson 2.09.30 0.16.57 2. 04.23 3860m
5. 4. Högby IF, lag 2, Damer Magdalena Persson 2.31.13 0.17.03 3. 04.25 3860m
5. 3. Målilla Mörlunda SKI, Damer Maria Rask Johansson 2.12.54 0.18.57 4. 04.55 3860m
5. 5. Kalmar OK, Damer Gun Lindqvist 2.33.13 0.20.14 5. 05.15 3860m
5. 6. Ölands Smedbys Veterantjejer Ann-Marie Torell 2.41.58 0.20.48 6. 05.23 3860m
                 
6. 2. IK Akele, Damer Caroline Gyllemark 2.29.30 0.20.00 1. 04.16 4690m
6. 1. Högby IF, lag 1, Damer Irené Rohde 2.23.48 0.21.33 2. 04.36 4690m
6. 3. Målilla Mörlunda SKI, Damer Marina Martinsson 2.36.14 0.23.20 3. 04.59 4690m
6. 5. Kalmar OK, Damer Minna Roland 2.57.20 0.24.07 4. 05.09 4690m
6. 4. Högby IF, lag 2, Damer Sofie Svensson 2.56.37 0.25.24 5. 05.25 4690m
6. 6. Ölands Smedbys Veterantjejer Anita Jönsson 3.12.07 0.30.09 6. 06.26 4690m
                 
7. 1. Högby IF, lag 1, Damer Katarina Nilsson 2.50.13 0.26.25 1. 04.22 6050m
7. 2. IK Akele, Damer Gunilla Ekholm 2.55.59 0.26.29 2. 04.23 6050m
7. 3. Målilla Mörlunda SKI, Damer Emma Johansson 3.04.53 0.28.39 3. 04.44 6050m
7. 4. Högby IF, lag 2, Damer Emma Johansson 3.27.43 0.31.06 4. 05.08 6050m
7. 5. Kalmar OK, Damer Hanna Karlsson 3.28.49 0.31.29 5. 05.12 6050m
7. 6. Ölands Smedbys Veterantjejer Eva Torell 3.51.25 0.39.18 6. 06.30 6050m
                 
8. 2. IK Akele, Damer Lena Andersson 3.23.15 0.27.16 1. 04.28 6100m
8. 1. Högby IF, lag 1, Damer Camilla Persson 3.17.37 0.27.24 2. 04.30 6100m
8. 3. Målilla Mörlunda SKI, Damer Camilla Liljegren 3.33.10 0.28.17 3. 04.38 6100m
8. 6. Ölands Smedbys Veterantjejer Katarina Nilsson 4.22.22 0.30.57 4. 05.04 6100m
8. 4. Kalmar OK, Damer Anne Lindell 4.01.32 0.32.43 5. 05.22 6100m
8. 5. Högby IF, lag 2, Damer Siv Romberg 4.02.10 0.34.27 6. 05.39 6100m
                 
9. 1. Högby IF, lag 1, Damer Johanna Nilsson 3.47.03 0.29.26 1. 04.05 7200m
9. 2. IK Akele, Damer Susanne Reiman 3.52.54 0.29.39 2. 04.07 7200m
9. 3. Målilla Mörlunda SKI, Damer Victoria Jonsson 4.06.59 0.33.49 3. 04.42 7200m
9. 4. Högby IF, lag 2, Damer Anita Jönsson 4.36.23 0.34.13 4. 04.45 7200m
9. 5. Kalmar OK, Damer Kajsa Svensson 4.37.52 0.36.20 5. 05.03 7200m
9. 6. Ölands Smedbys Veterantjejer Johanna Höglander 5.03.47 0.41.25 6. 05.45 7200m
                 
10. 1. Högby IF, lag 1, Damer Lena Thor 3.59.06 0.12.03 1. 04.25 2730m
10. 2. IK Akele, Damer Emelie Ring 4.05.19 0.12.25 2. 04.33 2730m
10. 4. Högby IF, lag 2, Damer Emma Persson 4.50.39 0.14.16 3. 05.14 2730m
10. 5. Kalmar OK, Damer Ulrika Dahl 4.52.16 0.14.24 4. 05.16 2730m
10. 6. Ölands Smedbys Veterantjejer Åsa Persson 5.18.19 0.14.32 5. 05.19 2730m
10. 3. Målilla Mörlunda SKI, Damer Rebecka Liljegren 4.21.49 0.14.50 6. 05.26 2730m
                 
11. 2. IK Akele, Damer Sofia Dahl 4.26.34 0.21.15 1. 04.02 5260m
11. 1. Högby IF, lag 1, Damer Jessica Gylfe 4.20.29 0.21.23 2. 04.04 5260m
11. 3. Målilla Mörlunda SKI, Damer Johanna Vigertsson 4.46.45 0.24.56 3. 04.44 5260m
11. 4. Högby IF, lag 2, Damer Maria Tell 5.15.42 0.25.03 4. 04.46 5260m
11. 5. Kalmar OK, Damer Liselotte Klemming 5.23.40 0.31.24 5. 05.58 5260m
11. 6. Ölands Smedbys Veterantjejer Christine Strid 5.55.04 0.36.45 6. 06.59 5260m